Τα καραβάκια των εύχών

Τοπικό έθιμο “Τα καραβάκια των Ευχών”

Στα πλαίσια της ερευνητικής εργασίας των τμημάτων Α1 και Α2 και για 2 ώρες την εβδομάδα οι μαθητές ασχοληθηκαν αρχικά με τη θεωρητική προσέγγιση του εθίμου ”Τα καραβάκια των ευχών” και με την ιστορία κατασκευής ξύλινων σκαφών. Σε ένα δεύτερο στάδιο έγινει η κατασκευή ενός ξύλινου σκάφους από τους ίδιους τους μαθητές υπό την επίβλεψη και καθοδήγηση του εκπαιδευτικού. Τέλος συμμετήχαν στο έθιμο όπου λαμβάνει χώρα στο κέντρο της πόλης με τη συμμετοχή πολλών σχολείων όπου τραγούδησαν παινέματα και κάλαντα την παραμονή πρωτοχρονιάς. Για τις ανάγκες αυτού του εγχειρήματος πραγματοποιηθηκε επίσκεψη σε ένα καρνάγιο, όπου εκτός από το είδαν οι μαθητές δια ζώσης το χώρο εργασίας ενός καραβομαραγκού, έλαβαν και τις απαραίτητες πληροφορίες καθώς και συμβουλές για το κατασκευαστικό μέρος της δράσης.

Υπεύθυνος Εκπαιδευτικός : Σούττης Νικόλαος

Το έργο πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια του προγράμματος μια νέα αρχή στα ΕΠΑΛ (ΜΝΑΕ) το σχολικό έτος 2018-2019