Οι πρίνοι του Αίπους

Ταινία μικρού μήκους ”Οι πρίνοι του Αίπους”

Ομάδα μαθητών του σχολείου μας επισκέφθηκε την περιοχή του Αίπους  και πιο συγκεκριμένα την περιοχή στον Αγιο Γεώργιο στο Φλώρι, όπου έκανε καταμέτρηση των υπεραιωνόβιων Δέντρων, μέτρηση της μέσης περιμέτρου τους και καταγραφή στοιχείων, λαϊκών ιστοριών, παραδόσεων και θρύλων. Ως συνέχεια μελετήθηκε το υπόλοιπο δάσος των δρυών το οποίο έφτασε σε εμάς από την αρχαιότητα (αναφέρει στην  ”Ιστορία της Χίου” ο Ζολώτας) με δεδομένο ότι τα δέντρα αυτά έχουν ολοκληρώσει τον βιολογικό τους κύκλο, και αναζητήθηκε τρόπος έτσι ώστε να υπάρξει συνέχισή τους. Αφού ολοκληρώθηκαν οι εργασίες αυτές, καταγράφηκε και θα δημιουργήθηκε μια ταινία μικρού μήκους που παρουσίασε όλα τα παραπάνω. Τέλος αυτή η ταινία θα συμμετάσχει στο φεστιβάλ ταινιών ”Cineμάθεια 2019”.

Υπεύθυνος Εκπαιδευτικός : Χούλης Νικόλαος

Η ταινία έγινε στα πλαίσια του προγράμματος μια νέα αρχή στα ΕΠΑΛ (ΜΝΑΕ) το σχολικό έτος 2018-2019.