Από 1 Φεβρουαρίου επιστρέφουμε Σχολείο… Mε δωρεάν τεστ covid.

Σύμφωνα με τις τελευταίες ανακοινώσεις από 1 Φεβρουαρίου επιστρέφουμε στο Σχολείο.

Επιστρέφουμε στις τάξεις λοιπόν, με την εφαρμογή όλων των μέτρων πρόληψης που περιλαμβάνονται στις σχετικές οδηγίες του ΕΟΔΥ και του Υπουργείου όπως:

– η υποχρεωτική χρήση μάσκας σε εσωτερικούς και εξωτερικούς χώρους,

– τα διαφορετικά διαλείμματα για ομάδες μαθητών σε χώρους που θα σας υποδειχθούν,

– οι σταθερές ομάδες μαθητών σε αθλήματα και άλλες δραστηριότητες,

– η χρήση αντισηπτικών,

– οι σχολαστικοί καθαρισμοί,

– οι τακτικοί αερισμοί των χώρων,

– τα ειδικότερα μέτρα για προσαρμοσμένη λειτουργία κυλικείων, εργαστηρίων πληροφορικής κ.α.

– οι σχολικοί εορτασμοί με μέτρα,

– οι επισκέψεις / περίπατοι ανά τμήμα,

ΔΩΡΕΑΝ ΤΕΣΤ COVID

Αυτή την περίοδο παρέχεται η δυνατότητα σε εκπαιδευτικούς και μαθητές (άνω των 16 ετών) που επιθυμούν να κάνουν να κάνουμε τεστ κορωνοϊού, δωρεάν.

Η πλατφόρμα της αίτησης είναι η https://edu.testing.gov.gr.

Η επιλογή των αιτούντων θα γίνεται βάσει σειράς προτεραιότητας (χρονική και γεωγραφική) και πάντοτε αναλόγως των διαθέσιμων τεστ ημερησίως. Οι αιτούντες θα ταυτοποιούνται μέσω του ηλεκτρονικού τους λογαριασμού στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (@sch.gr) και θα ενημερώνονται για το ραντεβού τους με SMS για το πλησιέστερο σημείο ελέγχου.

Ειδικά, για τους ανήλικους μαθητές άνω των 16 ετών θα απαιτείται και η συναίνεση του γονέα ή κηδεμόνα για τη συμμετοχή στη διαδικασία. Η συναίνεση μπορεί να διασφαλίζεται με την παρουσία του γονέα στη διαδικασία ή/και με τη συμπλήρωση υπεύθυνης δήλωσης ότι επιθυμεί το παιδί του να συμμετάσχει στον έλεγχο για COVID-19.

Καλή επιστροφή στο φυσικό μας χώρο…

Ένα σχόλιο